Je divná představa, že si někdo pronajme 100 metrový prostor třeba na kadeřnictví, a v něm má 6 kadeřnic, které ovšem nezaměstnává, každá jede na Švarc systém a tak žádá radnici pro ně o souhlas s podnájmem. Každé z nich se podnajme 2 m2 a akceptuje se letité pravidlo, že z podnájmu se platí o 30% více a souhlas s podnájmem je vydáván na 2 roky. Tento ekonomický nesmysl však funguje leta.
Jenže radnice jako majitel těch prostor se musí chovat jako řádný hospodář, ale navýšení příjmů ze dvou metrů v praxi znamená taky jen zvýšení nájmu o 120 Kč měsíčně.
Všichni vědí, že je to blbě, že dotyčná kadeřnice či pedikérka užívá více než ty 2 metry, taky chodí na záchod, užívá světlo, vodu, teplo, elektřinu, zkrátka užívá celý prostor a městská část jako vlastník prostoru je systematicky okrádána, ale každému je to fuk.
Každé 2 roky Rada tupě hlasuje o souhlasu s prodloužením podnájmu za stejných podmínek. Již několik let sice při tom žbrblá a tvrdí, že s podnájmy je třeba něco udělat. Ale nějak se nic neděje.
I já už čtvrt roku do rady nepředkládám žádné žádosti o prodloužení podnájmu a chlácholím radu tím, že se připravuje nová koncepce.
Ale už Tonda Zápotonda říkal, že samo se nenakope. A tak jsem do toho pustil.
Prostudoval jsem tisícovku zápisů z rady za posledních 20 let, jen pasáže, týkající se podnájmů by daly na 200 stránkovou knížku. A objevil jsem nečekané. Kam člověk strčí nos, objeví páchnoucího kostlivce – samozřejmě obrazně, jako doktor vím, že kostlivci nepáchnou.
Některé podnájmy jsou již z 90. let, aniž se něco změnilo – třeba minimálně valorizace.
Různí podnikatelé (teď opouštím kadeřnice – problém je mnohem širší) si pronajali nebytové prostory (nebo v nich zůstali z předpřevratových dob nebo po malé privatizaci) a zjistili, že by se prostor dal podnajmout, aby na ně někdo dělal – často aniž se koho ptali – a z podnájmu získat mnohem víc, než kolik sami platí radnici.
Byli i tací filutové, kteří pronajali celý prostor, když byl velký, tak i několika subjektům extra a pořádali o souhlas podnájmem.
Až v roce 2003 se rada snažila udělat pořádek a schválila navýšení nájemného z podnajaté části o 30% a souhlas platil jen 2 roky. Ovšem, to je jen formalita, každé 2 roky se souhlas automaticky prodlužoval na další období, aniž se někdo zamýšlel nad tím, je-li to dobře nebo ne.
Ne všechny podnájmy se v zápisech z rady najdou, v období 2003 – 2006 povoloval příslušný radní pro majetek podnájmy v rámci svých tehdejších kompetencí, a tudíž žádosti neprocházely radou. Rovněž na mnoho žádostí z popřevratových dob jsem narazil spíš omylem – byla-li o nich v zápise citace z historie. Získat úplný přehled je možné jen metodou pokus–omyl v jednotlivých nájemních smlouvách, či v jejich dodatcích, jít do každé nájemní smlouvy (a těch je na 12 000) a zkoumat, zda člověk nenarazí na podnájem.
Díky ledabylému rozdělování domů na jednotky externími firmami po roce 2000, se stávalo, že byla jako jedna jednotka, zapsány i prostory, které spolu stavebně přímo nesouvisely – třeba dvě části téže jednotky jsou odděleny chodbou a mají samostatné vchody z ulice – ideální situace pro podnájem.
Po roce 2007 se situace trochu vyčistila, když rada vypovídala nájemce a uzavírala, šlo-li to, nájemní smlouvy přímo s podnájemníky.
Dalším problémem bylo to, že když podnikateli přestali jít kšefty, žádal o změnu účelu využití – tedy chtěl souhlas s jiným podnájemcem, který by jinou službu provozoval. A rada to bezmyšlenkovitě povolovala, aniž se zajímala třeba o cenovou úroveň dané služby.
A tak opravny domácích spotřebičů se pozvolna měnily v opravny mobilů, a když ani ty nevynášely, třeba ve zlatnictví, kamuflované jako opravna šperků.
Oblíbené jsou žádosti o podnájem 10 m2 na cestovky, poradenské služby zdravé výživy či pojišťování proti čemukoliv, na poskytnuté stolu a židle jako zastoupení čehokoliv.
Abych se vrátil ke kadeřnictvím, ty se dají udělat ze všeho – chemické čistírny v Dlouhé ulici, či z latinskoamerického kulturního střediska v ulici Jungmannově. Obě za mizivý nájem, odpovídající původnímu, dotovanému určení.
Je několik kategorií podnájmů
- podnájmy celých domů, kde se a priori předpokládá, že budou své nebytové prostory dále podnajímat ve vlastní režii a vlastníkovi (MČ Praha 1) odvádí fixní částku, bez ohledu na to, kolik z podnájmů vyberou. Takových domů bylo v 90. letech pronajato celkem 22 na nevýhodné dlouhodobé smlouvy, s kterými nejde nic dělat.
- ACCT – Václavské nám. 43
- ACCT – Na Poříčí 36,38
u této firmy (dnes už po jiným jménem) je nehorázný požadavek, aby jim MC přispěla na ztrátu způsobenou kovidem – o své zisky se s námi nedělí (platí konstantní částku, nájemného, ať pronajímají prostory sebevýhodněji), ale na ztrátu bychom měli přispět.
- COPA Centrum Panská 5
- Immovision Hergetova cihelna
- Immovision Cihelná 2a
Všechny tyto společnosti mají povinnost si nového nájemce nechat schválit radou, ale tím náš projev vlastnických práv vlastně končí. Jiné pronajaté celé domy tuto povinnost nemají. S těmi se nedá nic dělat, jen trpělivě čekat až ty smlouvy po letech doběhnou.
- podnájmy salonů krásy
- problém je v tom, že si podnikatelka pronajme nebytový prostor o výměře 50 – 100 m2, a pak žádá o podnájem pro jednotlivé kadeřnice, v případě rozšíření služeb i o manikůru, pedikůru, lepení řas, umělé nehty, masáže či výživové poradenství;
- v poslední době se to ustálilo na pronájmu 1 křesla, tj 2 m2;
- stejným způsobem jede rozšíření služeb – pedikura 4 m2, masáže6 m2;
- přičemž jednotliví podnájemci jedou na Švarc systém a platí prvotnímu nájemci platby – buď paušál, nebo podíl na výdělku;
- jak se jednotlivé kadeřnice střídají, žádá majitelka salonu krásy o podnájem pro další a další pracovnice a souhlas s podnájmem na 2 roky za podmínky 30% zvýšení platby za pronajaté plochy na dva roky;
- podstatné je, že dotyčná neužívá jen placené 2 m2, ale celý prostor – WC, elektřinu, teplo, světlo;
- takže jednak je radnice jako pronajímatel nebytového prostoru systematicky okrádána, jednak celý systém vyžaduje hromadu zbytečného papírování.
Návrh řešení – zvýší se majitelce Salonu krásy nájemné z celého prostoru o 10 – 15% a dá se jí právo libovolného podnájmu a přestaneme si hrát na zvýšení ceny podnájmu za 2 m2.
- obdobná situace je u tzv. „show – roomů“
- máme takové dva – jeden 100 metrový na hadry (značkový butik), druhý 200 metrový na šperky;
- pronajímatelky poskytují svůj pronajatý nebytový prostor jednotlivým výtvarníkům, aby tam vystavovali a hlavně prodávali své produkty;
- každý show – room má zhruba 15 spolupracujících výtvarníků a pro každého žádali podnájem 1 m2;
- navíc je často střídají a pokaždé znovu a znovu žádají o změnu spolupracovníků;
- jak se často mění, tak žádosti o změnu podnájemce chodí pomalu každý druhý měsíc.
- na jedné straně lze ocenit, jak pečlivě změny hlásí;
- jenže to vyvolává kvanta zbytečné administrativy – každý požadavek na změnu podnájemce znamená připravit materiál do rady a následně vypracovat dodatek ke smlouvě a dát ho podepsat starostovi;
- o užívání celého prostoru platí to, co bylo řečeno u kadeřnic – podnájemci ho užívají celý;
- navýšení nájemného na 1 m2 o 30% je vrchol drzosti. To navýšení představuje asi 120 Kč/m2 – jen mzda úřednic, které se tím papírováním zabývají, stojí víc.
Návrh řešení – zvýší se podnikatelce nájemné z celého prostoru o 25% a dá se jí právo libovolného podnájmu a přestaneme si hrát na zvýšení podnájmu za 1 m2. Vyšší sazbu navrhuji jako daň za drzost.
- podnájmy ordinací
- u zubařů je logické, že pronajmou část prostoru pro zubního laboranta či protetika, a řádně platí za podpronajatou část;
- často jde o doplnění odbornosti v části ordinace, často i jen v některých hodinách či dnech, kterým je formálně pronajatý malý prostor;
- extrému dosahuje tzv. „Lékařský dům“ v Mezibranské 19, který původně začínal s pár ordinacemi a postupně se rozrostl v typickou polikliniku;
- takové „lékařské domy“ vznikají jako houby po dešti i v soukromých domech – přehled o tom moc nemáme, protože od r. 2000 již není Praha 1 registračním místem zdravotních zařízení, to s novým zákonem přešlo na magistrát;
- podstatné je, že MČ nemá kontrolu nad cenou podpronájmů, které jsou často vyšší, než platba původního nájemce, kterou hradí městské části Praze 1 jako majiteli prostoru.
Návrh řešení – zvýší se podnikatelce nájemné z celého prostoru o částku, kterou je třeba projednat ve zdravotní komisi a dá se jí formálně právo libovolného podnájmu byť se tak fakticky paní podnikatelka chová.
- podnájmy advokátů
- máme několik nebytových prostorů, které si pronajali advokáti;
- a za chvíli začala známá hra – požádali o podnájem pro své kolegy – ale každému žádali o podnájem jen jednoho stolu, tedy 10 m2;
- můžeme se domnívat, že jsou tam z prosté kolegiality, nic za to neplatí, a na nákladech provozu se podílí;
- ale taky jim bylo odsouhlaseno umístit do prostoru sídlo své advokátní kanceláře;
- jaképak náklady asi uplatňují v daňovém přiznání?
- nájemné na Václaváku za poloviční cenu, než platí nájemci bytů, se mi také moc nelíbí;
- navíc jsou to primárně zneužité byty.
Návrh řešení – zvýší se cena podnájmu na rovný podíl nájemného z celého prostoru pro všechny podnájemníky a současně se začne připravovat rekonstrukce nebytového prostoru na byty
- časté podnájmy nebytových prostoru
- filutové si pronajmou obchod a místo, aby prodavače zaměstnali, podpronajmou jim (často i bez souhlasu MČ) celý prostor a z toho plynou časté žádosti o změnu účelu využití;
- když podnájemci kšeft nejde, tak ho vyhodí a nájemce hledá jiného podnájemce s jiným účelem podnikání;
- tak se často účel nájmu mění, aniž nájem reaguje na navýšení ceny podle charakteru poskytované služby;
- často zůstává dotované nájemné, aniž poskytovaná služba tomu odpovídá.
Návrh řešení – tady je třeba postupovat individuálně a podezřelé podnájmy prověřit. Pokud je nebytový prostor pronajat ze 100%, je na místě výpověď a vypsání záměru – může být adresný na současného podnájemce, ale za jinou cenu – kterou platil za podnájem.
- extra případ Grant Help
- zcela ojedinělý případ, který však ilustruje absurdní situaci s podnájmy;
- jako organizaci, pomáhající začínajícím podnikatelům, jí bylo pronajato v roce 2011 celkem 315 m2 ve třech patrech na Václavském náměstí za velmi nízké nájemné, které odpovídalo bohulibé službě, kterou nabízela;
- hned v příštím roce požádala o podnájem pro 3 další společnosti – po 57 m2 tedy polovinu prostoru;
- během času požádala o sídlo pro 5 dalších společností, aniž by je vedla jako podnájemce;
- pochopitelně se jedná o zneužité byty;
- pokud vím, tak do úprav prostorů firma něco investovala a bude se domáhat zhodnocení prostor. proti tomu můžeme uplatňovat znehodnocení prostor – původních bytů.
Návrh řešení – výpověď a řešit rekonstrukci nebytových prostor na byty
Jako další obecný podnět, je návrh na zpoplatnění umístění sídla společnosti do nebytového prostoru – nájemci jednou sazbou a podnájemcům dvojnásobnou