Praha sobě vyvolává mediální hysterii, snažící se prosadit nulovou toleranci k hracím automatům. Mgr. a Mgr. Vladan Brož jako úvod svého předkladu k mimořádnému zastupitelstvu, svolanému za tímto účelem, jako úvodní thesi prohlašoval, že za rok 2019 – 2020 vzrostl počet hracích automatů na dvojnásobek. Samozřejmě za to může současná krimi-koalice – tuto její nálepku posiluje sám tuplovaný magistr Brož tím, že na současnou radu dává sám trestní oznámení.
Taktně pomíjí, že v roce 2019 tady vládli oni.
Tuplovaný magistr dokonce na stenozáznam prohlásil, že rada úmyslně navýšila počet technických her, aby pak mohla jejich počet snižovat a ukázat se hezkou. Oháněl se údaji z evidence ministerstva financí. Tuplovaný magistr není jen lhář, ale i neumětel. Poněkud mu ušlo, že v roce 2018 – 2019 docházelo k souběhu dvou zákonů – č. 202/1990 Sb., o loteriích a zákona č.186/2016 o hazardních hrách, ve znění jeho novely č. 364/2019 Sb., a v tomto roce dobíhala platnost licencí podle předchozího zákona. A nově se přístroje musely registrovat podle druhého. On si jen zjistil evidenci podle nového zákona a souběh licencí a existence starého mu unikla. Ve skutečnosti podle ostrých čísel registračního úřadu se celkový počet hracích automatů měnil jen v řádu jednotek.
Navíc lhář Brož se snaží vzbudit dojem, že na Praze 1 existuje 21 heren s výherními automaty, kde jsou gambleři, potažmo jejich rodiny a strádající dítka vystaveny bídě a navíc tím roste obecná kriminalita, protože gambleři si na hru vydělávají drobnými krádežemi.
Pro vzbuzení obecné hrůzy veřejnosti zamlčuje, že těch 20 adres jsou všechno kasina, kde jsou hráči i na technických hrách zaregistrováni při vstupu, mají vlastní herní účet, na němž si musí omezit maximální prohru denně a měsíčně a při vstupu jsou automaticky porovnáváni s celostátním registrem osob, kterým je hazardní hra zakázána (mladiství, lidé pobírající dávky hmotné nouze, lidé v insolvenci, aj.). A to všechno podle tuplovaného magistra a lháře způsobila Rada MČ Praha 1 v novém složení.
Nedalo mi a šel jsem po tom – jak je možné, že za to můžeme, když jsme nikdy o ničem takovém nerozhodovali,
Hrací automaty jsme už dávno vymýtili my. Takže jde o kasina, i když Brož licoměrně tvrdí, že proti kasinům nic nemá. Ale jde o hrací automaty v kasinech…
Kdo chce mít kasino, musí od ministerstva financí získat licenci, platnou na celém území republiky. Tato licence má řadu podmínek, dostatečný bankovní kapitál, technické zajištění, patřičný počet personálu, kontrolu biometrických údajů při vstupu, registr hráčů, propojený na celostátní databasi a propojení na centrální evidenci závislých, osob pobírajících sociální dávky, dlužících na výživném a pak takovým lidem vůbec neumožní vstup.
A pak jen stačí zajít na registrační úřad kdekoliv v zemi a požádat o povolení kasina – musí mít pronajaté prostory na povolené adrese a musí dále doložit 8 – 10 patřičných povolení – a pokud je předloží, tak mu registrační úřad, což je správce daní povolení dát musí. Je to otázka státní správy a samospráva (tedy ta nenáviděná koalice) do toho vůbec nemá co mluvit.
Prostě faul. Co taky čekat od Mgr. A Mgr. Brože, bydlícího v Bubenči, který se těsně před volbami přihlásil formálně své úřední bydliště na Kampu, kde ho však nikdo nikdy neviděl. Kdo lže jednou, ten lže pořád. Staré české přísloví praví – kdo lže, ten krade – tak bacha na Brože!
Ale zpátky k těm hracím automatům a jejich nulové toleranci. Občany straší negativními dopady na gamblery, jejich rodiny a úpící dítka, kterým tatínek prohraje vše co má, a oni trpí hlady. Tomu se přece musí zabránit – žádný soudný člověk neřekne ne.
A tak tuplovaný magistr Brož točí kolo populismu a nahání body pro svou rudozelenou aktivistickou partu. Právě tyto hrací automaty, které působí zmíněné sociopatologické jevy s dopadem na obyvatelstvo, byly dávno zlikvidovány. Ten lhář mluví hlavně o ochraně obyvatelstva před hracími automaty – volně přístupnými v restauracích a hernách a současně mluví o tom, že kasina mu nevadí. Jenže předchozí koalice z hospod a heren vyhnala hrací automaty už v roce 2014. Takže bojuje fakticky proti hracím automatům v kasinech. A do kasin tu chodí podle pečlivě vedených statistik (potencionální hráč se při vstupu musí prokázat občankou) jen 0,4% občanů Prahy 1.
Ty hrací automaty, proti kterým bojuje, jsou hrací automaty v kasinech.
V každém kasinu je kromě živých her (ruleta, poker, bacarat, Black Jack, vrchcáby aj.) i řada her technických (hracích automatů, jednorucí bandité, videoloterijní terminály aj.) – zkrátka vše, co neobsluhuje krupiér. Celosvětově je povolený standard 100 hracích automatů na jednu živou hru. Podle zákona jich je v republice povoleno 10 na jednu živou hru. A my v Praze máme 6 a prosazujeme 4,5 hracích beden na jednu živou hru. Navíc žádáme radní dr. Marvanovou, aby obecně závaznou vyhláškou snížila počet kasin na polovic.
Věc má ještě jeden aspekt. V důvodové zprávě k zákonu o hazardu je napsáno, výnosy z živých her se rozdělují celostátně podle rozpočtového určení daní, aby se tím řešily právě ty sociopatologické jevy, ochrana mladistvých a sociálně slabých. Naopak výnos z technických her se odvádí obcím, v Praze městským částem podle zásluhovosti (toto blbé slovo je právnický termín, znamenající, že peníze jdou těm městským částem, které ten výnos produkují), a výslovně je tam napsáno, že ti, kteří žádné automaty neprovozují a výnos neprodukují, nesmí z toho profitovat. Hlavní město proti duchu zákona peníze na městské části nepřevádí a rozděluje je všem městským částem podle počtu obyvatel. Výnos z těchto hracích automatů umístěných výhradně v kasinech, pro Prahu znamená necelou miliardu. Podíl podle zásluhovosti by pro Prahu 1 představoval zhruba 100 milionů. Místo toho dostává Praha 1 jen 6,8 milionů.
Pokrytecká Praha 7, 2, 4 mají podle počtu obyvatel hromadu peněz a třesou se strachy, že by o tyto peníze přišly. Ale hlasitě volají po nulové toleranci a ostouzejí Prahu 1, která pro ně ty peníze z valné části vydělává.
Ví, že všichni ty peníze potřebují, ale Praha 1 bude mít z ostudy kabát. Odvolali jste nám starostu, tak to máte za to!
Maně mi to připomíná citát ze Švejka: „Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku!“