Toto téma aktuálně cloumám medii a všichni – media i politici k tomu se vyjadřující používají aktuálně módní slovo „vymístit“, čímž myslí, že by se s tím mělo něco dělat. Všichni hledají obtížná řešení, Analyzují data a pak se teprve rozhodnou, aby neudělali nějaké zbrklé řešení.
Jediný, kdo má na to rozumný názor je primátor Svoboda, který tvrdá, že dokud se neotevře okruh, je každé řešení nemožné. Jeho dopravní náměstek, původem ze Slavičína, (to je ten městys, vedle kterého vybuchlo skladiště munice, když neuhlídali ruské agenty) má představu, že by to šlo řešit po vzoru Karlových Var. Jenže v Praze je situace o trochu složitější.
Všichni analyzují data, jen je občas opačně interpretují. Zásadní data zajistil Burák, když nechal kontrolovat SPZtky aut do centra vjíždějících a z něj vyjíždějících (na Smetanově nábřeží a u Rudolfina). Faktického průjezdu je asi 20%. Můžou za to i mlaďoši, kteří místo, aby si šli nakoupit, si nechají nákup přivést až domů od firem jako Rohlík či Košík. Sám to vidím doma, podle hromad odpadků, na něž nestačí popelnice. Holt, jiná doba.
Dopravní radní vychází z toho, že když se kvůli opravě tramvajových kolejí uzavřel průjezd Malou Stranou, žádný dopravní kolaps nenastal. Smetanovo nábřeží to zvládlo. Jenže, jak mi nedávno říkal Šnajdy, vrátil lyže z Kampy na Smíchov mu místo 10 minut trvalo jeden a čtvrt hodiny.
Nápad, zavřít kromě Malé Strany i Smetanovo nábřeží, kolaps určitě vyvolá. A nebude to problém jen Prahy 1, ale i celého města. Toto řešení jistě potěší cykloteroristy, ale všechny ostatní jen nasere.
Tomu se chce současný dopravní náměstek Hřib vyhnout a vymýšlí možnost zpoplatnění průjezdu. Ani to nemá promyšlené – jestli je jedním z argumentů zpožďování tramvají – pro většinu Pražáků naprosto nepodstatný detail, jsou totiž za léta zvyklí, že tramvaj přijede, až přijede, pak zavedení mýty – (co jiného to je?) – na Smetanově či Malostranském náměstí průjezdnou dopravu určitě nezrychlí. A nebo budou moci projet jen ti, co mají mobilní telefon s nějakou aplikací.