Praha 7 vyhlásila minulý týden na svém území klimatickou nouzi. Je to významný počin k ochraně životního prostředí. Praha 7 se tak svým významem řadí na roveň takových velmocí, jako je Velká Británie a Irsko.
Opičí se Praha 1 tak neučinila. Zřejmě si uvědomuje, jak ambiciosní je to projekt a proto jen zvažuje. Já doporučuji postupovat u strategických projektů po malých krocích, zatím navrhuji vyhlásit klimatickou nouzi jen na Kozím plácku a pak další ohnisko klimatické nouze ve Sněmovní ulici.
Praha 1 dnes vydává zákaz v užívání jednorázových plastů na všech kulturních, sportovních a jiných akcích ve veřejném prostoru v celé oblasti Městské části Praha 1.
Nijak nezpochybňuji význam škodlivosti plastů v oceánech, vždyť recentně byly nalezeny i na dně Mariánského příkopu. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že Evropa je na špici třídění odpadu a Česká republika na špici v Evropě. Největší množství plastů v mořích pochází ze zemí třetího světa, zvláště pak Indie a Bangladéše, do jejichž posvátných řek se smete všechno.
Ale zákaz Prahy 1 je jednak zásah do svobody podnikání, jednak se mine účinkem. Místo, aby zajistili důsledný úklid odpadků po každé takové akci, nutí Praha 1 provozovatele všech akcí hledat náhradní řešení a krom toho, že se zvýší náklady, zvýší se i množství jiného druhu odpadu.
Na radnici se už neobčerstvíte při jednání minerálkou z PET lahve, jen vodu z kohoutku ve sklenici.
Je problém, když se zelená snaha o ochranu životního prostředí mění v náboženství, natož pak v militantní náboženství.