Stávající podmínky pro pronájem nebytových prostor jsou lety prověřeny, v posledních 20 letech byly obměňovány jen kosmeticky, ale ač jsem člověk v zásadě konservativní, nyní navrhuji jejich drastickou úpravu.
Jsem veden účelem, který mají splňovat – tj. zajistit a vybrat nejvhodnější nájemce. Díky rigidnímu lpění na pravidlech je však výsledek ten, že naše nebytové prostory jsou prázdné, některé déle než rok. A při tom za všechny tyto prostory platíme, často ne malé, platby do fondů oprav.
Stávající způsob nabízení a hodnocení nabídek je zastaralý, hrubě formalizovaný a neefektivní. Zbytečně se pro formální náležitosti vyřazuje 20-30% nabídek a při tom nebytové prostory zůstávají prázdné. Proto je namístě systém změnit.
V zásadě se používají 2 formy nabídek.
Záměr
- Používá se při podstatné změně stávajících nájemních smluv, jako je uplynutí doby, na níž je smlouva uzavřena (smlouvy na dobu určitou), žádost o změnu účelu využití, či jiných podstatných změnách obsahu stávající smlouvy.
- Záměr není závazným právním jednáním, ale pouhou (byť zákonem nařízenou) informací určenou veřejnosti o tom, že městská část bude o konkrétním nebytovém prostoru rozhodovat. Nejde tedy o veřejnou nabídku ve smyslu ustanovení § 1780 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ani o jinou formu projevu vůle, který by městskou část zavazoval k jakémukoliv plnění.
- Každý má právo se k oznámenému záměru vyjádřit, navrhnout jiný způsob dispozice se svěřeným majetkem či se ucházet o to, aby s ním byla uzavřena nájemní smlouva.
- Záměr může být dle rozhodnutí Rady MČ Praha 1 adresný, nebo obecný.
- Městská část Praha 1 obvykle upřednostňuje při uzavírání nových nájemních smluv své stávající nájemce, kteří po dobu nájmu trvajícího alespoň pět let, plnili své povinnosti řádně a včas.
- Záměr se vyvěšuje na 30 dnů a musí být natolik konkrétní, aby nepřipouštěl nejednoznačný výklad.
- O zveřejnění záměru i o jeho vyhodnocení rozhoduje Rada MČ Praha 1
- Pokud je záměr vyhlašován na základě žádosti zájemce, který neuvedl nabízenou cenu, musí ji následně před vyhodnocením záměru doplnit.
- Výběrové řízení je jednokolové.
- Neshledá-li Rada při vyhodnocování záměru došlé nabídky za vyhovující, zruší adresný záměr, a buď vyhlásí nový záměr lépe specifikovaný nebo obecný, nebo nebytový prostor je zařazen do veřejné nabídky.
Veřejná nabídka (konkurs)
- MČ Praha 1 jako vlastník nebytových prostor hledá jejich nájemce formou veřejné výzvy. Nejde tedy o veřejnou nabídku ve smyslu ustanovení § 1780 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ani o výběrové řízení dle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek.
- Při zveřejnění veřejné nabídky se uveřejňuje u jednotlivých nebytových prostor adresa, číslo jednotky, výměra, kolaudovaný stav (pokud je znám), předchozí využití, případně očekávané minimální nájemné.
- Městská část Praha 1 zásadně neakceptuje podnikatelské záměry zahrnující
- provoz hazardních her, loterií, herna, provozování hracích a výherních automatů, sázková kancelář (tím se nemyslí terminály sazky v trafikách a pod.),
- sex-shop, erotický salon, prodej předmětů se sexuální tematikou,
- hudební kluby, nonstop bary, diskotéky,
- prodej alkoholu, cigaret, směnárna,
- prodej zbraní, militarií, předmětů s komunistickou a nacistickou tématikou, či předmětů podněcujících politickou, rasovou nebo náboženskou nenávist)
- pyrotechnické pomůcky,
- sklo a výrobky z něj,
- cukrovinky,
- prodej upomínkových předmětů, suvenýrů (vyjma pragensií), dárkových předmětů, vycházejících z jiných než pražských a českých tradic,
- masáže a peelingů rybami.,
- Městská část zohlední při výběru dopady zamýšleného podnikatelského záměru na dobré sousedské vztahy v domě a okolí. Vyhrazuje si proto právo nezabývat se nabídkou, která je způsobilá tyto vztahy narušit tím, že navrhovaný účel využití nerespektuje stávající stavební určení.
- Veřejná nabídka se vyvěšuje na úřední desce každý měsíc na 30 dní. Během té doby proběhnou prohlídky nebytových prostor. Účast na těchto prohlídkách je pro zájemce povinná. Přes hromadné vyvěšení více nebytových prostorů se nabídky na každý nebytový prostor hodnotí jako samostatné nabídkové řízení.
- Po vyhodnocení veřejné nabídky se ihned vyvěšuje další, do níž jsou zařazeny prostory, které se v mezidobí uvolnily, nebyly v předchozím nabídkovém řízení vyhodnoceny nebo záměry, které Rada nevyhodnotila.
- Formální a obsahové náležitosti nabídky jsou stanovena při vyhlášení veřejné nabídky.
- Nabídky se podávají do podatelny úřadu či prostřednictvím pošty v uzavřené obálce, označené „Neotvírat – konkurs“, označením konkrétního nebytového prostoru a označením zájemce.
- V obálce musí být kromě vlastní nabídky i další zalepená obálka s nabízenou cenou, označená „Cenová nabídka“ a údajem konkrétního nebytového prostoru, k němuž se cenová nabídka vztahuje. Z tohoto důvodu nabídky datovou schránkou či mailem nejsou přípustné.
- Podmínkou účasti ve výběrovém řízení je složení kauce (jistoty) jakožto záruky za dodržení podmínek výběrového řízení zájemcem. Zájemce je povinen složit kauci na účet MČ Praha 1 k tomu určený, jež mu bude sdělen. Výši kauce podle typu a atraktivity konkrétního nebytového prostoru určí vedoucí OTMS či gesční radní.
- Výběrové řízení je čtyřkolové.
- Do prvního kola jsou zařazeny všechny nabídky, došlé do okamžiku otevírání obálek, u nichž Finanční odbor potvrdí, že do toho okamžiku byla požadovaná kauce (jistota) připsána na účet MČ Praha 1. Nabídky jsou otevírány za účasti zájemců.
- Ve druhém kole, (bez účasti zájemců) KOMA ve spolupráci s KOOS posoudí navrhovaný účel nájmu, přínosnost požadovaného druhu činnosti pro obyvatele, soulad s požadavky občanské vybavenosti a s koncepcí rozvoje daného území, potřebnost a zastoupení požadovaného druhu činnosti v dané lokalitě, a vyloučí ty záměry, které nesplňují výše uvedený účel. Tedy hodnotí ryze soulad nabízeného účelu využití s celkovou politikou MČ na využití jejích nebytových prostor. U vyřazených nabídek se neotevírá obálka s cenovou nabídkou.
- Do třetího kola jsou pozváni všichni uchazeči, jejichž záměr využití nebytového prostoru byl ve druhém kole schválen. Za jejich účasti se otevírají obálky s cenovou nabídkou.
- Následuje 30 minutová pauza, aby zájemci mohli reagovat (případně komunikovat s jednateli společnosti) na cenové nabídky konkurentů, ucházejících se o týž nebytový prostor
- Čtvrté kolo probíhá formou aukce (licitace o nejlepší nabídku), přičemž jako základ se dává nejvyšší nabídka z třetího kola. Během tohoto kola mohou ostatní zájemci upravovat své původní nabídky.
- Tím se odstraňuje nerovnost uchazečů, ve stávajícím systému, kdy byli vázáni jen na svou písemnou nabídku, bez možnosti reakce na nabídky ostatních zájemců. Tuto možnost jim nový systém dává.
- Výsledek čtvrtého kola je předložen ke konečnému rozhodnutí Radě MČ Praha 1
- Technické záležitosti s vypsáním, stanovením podmínek, zajištěním prohlídek a zpracování nabídek zajišťuje OTMS.