Zastupitelstvo minulého týdne (15. 3. 2022) bylo, co do zástupců voličů – kteří si své komunální zastupitele zvolili proto, aby hájili jejich zájmy, poněkud útlé.
Předně pan Skála, který již dostavěl svou vilu v Suchdole, dospěl k názoru, že už si dále nemusí hrát na občana Prahy 1, když tam stejně nikdy nebydlel (jen na to měl papír) a tak se tohoto pochybného mandátu oficiálně vzdal.
Za něj byl jmenován další náhradník na kandidátce Praha 1 sobě pan Ing. Bc. Beno Ge, MPA. Doufám, že má aspoň tolik rozumu jako titulů – uvidíme; také doufám, že se časem neukáže, že taky na Praze 1 ve skutečnosti nebydlí.
Program jednání byl schválen za pouhou hodinu. Po té, co byl předřazen ukrajinský bod a vyřazeny všechny body navržené zcela mimo mísu tedy Pavlem tedy Čižinským, s původně urážlivými názvy, útočícími osobně na jednotlivé členy současné koalice, dostali jsme se k vlastnímu jedenání.
Přestože o hazardu nepadlo už více jak rok ani slovo, přišel tedy s bodem nazvaným „Hrozba zrušení nulové tolerance k výherním automatům po podzimních komunálních volbách“. V němž se snažil zavázat toto zastupitelstvo tím, že příští nově zvolené zastupitelstvo nebude usilovat o obnovení provozu hracích automatů na území Prahy 1. Výsledkem bylo jen konstatování, že je to zcela nepravděpodobné, stejně tak jako to, že by po budoucích komunálních volbách byl Pavel Čižinský znovu starostou.
U všech jím navrhovaných bodů bylo tedy doloženo, že jsou jen populistickými žvásty. On se stejně jejich chaotický obsah snažil uplatnit později zcela mimo souvislost v diskusi k jiným projednávaným materiálům, a po té, co vyprázdnil svou žlučovitou duši, se tedy kolem půl deváté večer tedy sebral a šel tedy domů.
Známý opilec, který obvykle chodí na jednání zastupitelstva odpoledne, až se vyspí, tentokrát dorazil až v půl deváté večer a zlí jazykové tvrdí, že z něj táhlo jak ze sudu. Já sedím od něho tak daleko, že to nemohu potvrdit a určitě je to jen kleveta.
Občané, kteří volili Piráty, museli být zklamáni, že nikdo nehájil jejich zájmy. Celý klub Pirátů a Zelené pro jedničku demonstrativně jednání zastupitelstva ignoroval, a tak jediným lokálně se projevujícím pirátem byl Bodeček – toho ovšem výše zmíněný klub ze svých řad vyloučil.
Ohradil se proti tomu, že ho nevyloučili, že odešel z klubu pirátů a zelené pro jedničku sám. Ovšem jen 20 vteřin před tím, než byl vyloučen, jak měl tento klub onoho dne na programu. Bodeček se tedy na zastupitelstvu projevoval, bohužel mnohdy až moc.
Co se týče kandidátky do komunálních voleb je Bodeček jejím lídrem za místní pirátskou buňku. Ovšem mimozemšťan Vích s Nazaretskými a zeleným Dreďákem, zatím kandidovat s Bodečkem na jedné kandidátce odmítají. Zatím se zdá, že v Praze 1 budou postaveny dvě pirátské kandidátky.
Tím ovšem nelze říci, že by zastupitelstvo nebylo zajímavé.
Nejprve se projednával společný materiál všech zastupitelů, koaličních i oposičních – poprvé v tomto volebním období došlo ke shodě všech – na podporu Ukrajinců, zoufale prchajících před válkou do klidnějšího území Prahy. Všichni překypují snahou jim pomoci, ale pevný řád to nemá. Zajišťujeme ubytování pro matky s dětmi, které jsou stresovány osudem svých mužů a bratrů, kteří zůstali bránit svou vlast. Pokud vypadne mobilní spojení, hned se na ně valí ty nejčernější myšlenky o jejich osudech.
Děláme, co můžeme, dali jsme jim k disposici i byty, připraven pro naše občany, ale kapacita v Praze 1 je už vyčerpána a tak dochází k nouzovému ubytování desítek uprchlíků na matracích v tělocvičnách.
Chceme zrušit plánované pobyty našich dětí ve školách v přírodě v Janově n/N a v Česticích, aby byly Ukrajincům k disposici.
Doufáme, že i vláda v rámci nouzového stavu poskytne obecně nejen školy v přírodě, ale i zotavovny a jiná rekreační zařízení celostátně jako nouzové řešení, protože nejen Praha 1, či Praha, ale i celá republika začíná být nacpaná k prasknutí.
Po té, co byl probrán tento bod, následovalo jednání o umístění výjezdového stanoviště jednotky dobrovolných hasičů Prahy 1. Tato jednotka je přes různé technické obtíže plně funkční a jejím hlavním účelem je ochrana Prahy 1 před povodněmi, krom toho je nasazována i k běžným hasičským činnostem.
Chceme ji umístit tady, v centru území vnitřní Prahy a nikoliv za jejími hranicemi na Strahově. Tím padá i umístění skladu materiálu Hasičského sboru hl. m. Prahy, a tedy i finanční spoluúčast hlavního města na vybudování hasičské základny.
Plánované náklady jdou do statisíců, ale není to otázka tohoto či příštího roku – tedy jeho rozpočtu. Navíc lze oprávněně předpokládat, že výstavba tak zásadního občanského vybavení bude hrazena z větší části z evropských dotací.
Jen Pavlík přispěl do diskuse s osvěživým návrhem jednotku dobrovolných hasičů (existující od roku 2015) zrušit, protože jde jen o hračku Filipa Dvořáka, jenž je místopředsedou této jednotky.
Dalším složitým, a na pevný čas 15 hod. zařazeným bodem, bylo Corrency – skvělý nápad, jak poskytnout občanům tisícovou podporu k utrácení těchto peněz a tím vlastně hlasovat o tom, kteří podnikatelé na Praze 1 jsou občany oblíbeni a tím pádem hodni i jiné podpory ze strany radnice. Skvělý nápad, ale jeho konkrétní řešení je stále ve fázi pokusů a omylů.
Po té, co se zvládly interpelace, klasicky zařazené na pevný čas, jsme se konečně v 19 hodin dostali k plánovanému bodu č. 3 – projednalo se rozdělení grantů na velkou i malou kulturu, na spolky a sociální oblast a po té, co se rychle projednaly majetkové body, jsme v 23 hodin mohli jít spát. Jak překvapivé proti minulým zastupitelstvům, trvajícím do dvou do noci.
Díky (abecedně) Pavlu Čižinskému, Martinu Kotasovi, Petru Kučerovi, Jitce Nazarské, Pavli Nazarskému a Tomáši Víchovi, že nám to svou nepřítomností umožnili.